21 maart, de lente tegemoet

Zoals iedereen weet begint de lente op 21 maart, al zijn er toch nog veel mensen die dat niet willen accepteren. Astronomen houden rekening met wel of niet een schrikkeljaar, weten ook dat zelfs een gewoon jaar geen 365 dagen duurt. Zo zou in 2022 voor ons de lente ingaan op zondag 20 maart om 16.33 uur.

Meteorologen  houden het simpel, gewoon 1 maart is het al zo ver. Mijn vader was melkboer, een buitenmens, en rekende op een winter van 100 dagen, te beginnen op 1 december. Dan zou de lente beginnen op 10 maart.

Bij mij begint de lente als ik de eerste grutto zie tussen Krommeniedijk en Uitgeest, dat was 3 maart al.

Met Kasper hield ik het uiteindelijk op de 21e, zonsopkomst om 6.44 uur, met een prettige weersvoorspelling. Kasper ophalen om 6 uur, in de loods om 6.15, en varen om 6.30 uur. Een strak schema met daarin de wekker om 5.15 uur.

En dan zijn we al het Uitgeester Meer af om 6.44 uur, goede timing. Prachtig vlak water, een eerste roze-oranje glimp van die bol. En dan is-ie boven de horizon, een magisch moment.

Dick Mulder